Στο πρώτο παιχνίδι για τον β' γύρο της ΕΚΟ Basket League, ο Ιωνικός Νικαίας Affidea ηττήθηκε στην έδρα του Λαυρίου Megabolt (82-68).

Με ήττα ξεκίνησε το 2020 για τον Ιωνικό Νικαίας Affidea, που δεν τα κατάφερε στο Λαύριο και πλέον ισοβαθμεί στην κατάταξη με την τοπική ομάδα με ρεκόρ 7-7, ύστερα από 14 αγώνες. Πρώτο παιχνίδι στον πάγκο της ομάδας για τον Μιχάλη Κουταλιανό, ενώ ντεμπούτο έκανε ο Μπράντον Μόμπλεϊ.

Mε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση ο Τζαμάλ Τζόουνς, ενώ 11 σημείωσε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Αν και ο Τζαμάλ Τζόουνς ξεκίνησε "ζεστά" το παιχνίδι, η ομάδα μας βρέθηκε πίσω με 14-7 στο 5'. Η άμυνα παρουσίασε βελτίωση, αλλά όχι το ίδιο και η επίθεση και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 21-13. Η δεύτερη περίοδος δεν κύλησε καλά για τον Ιωνικό με τη διαφορά να φτάνει στους 20 (39-19) και τελικά το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 49-25.

Σάφτενααρ και Χαραλαμπόπουλος έδωσαν κάποιες λύσεις στο τρίτο δεκάλεπτο με την απόσταση να μειώνεται (62-43) και το παιχνίδι μπήκε στην τελευταία περίοδο με σκορ 66-51. Ωστόσο, το Λαύριο Megabolt ανέκτησε τον έλεγχο κι έφτασε τελικά στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 49-25, 66-51, 82-68

Λαύριο Megabolt (Σερέλης): Άλμαν 6, Μουράτος 3, Κουζέλογλου 11, Ντάιμ 2, Ντεκόζι 24 (3), Μαστρογιαννόπουλος 3 (1), Λούντζης 3 (1), Ουότσον 9 (1), Λεγκίκας, Ντέιβις 15 (1), Γερομιχαλός, Άουτλο 6 (2)
Iωνικός Νικαίας Affidea (Κουταλιανός): Τζόουνς 13 (1), Χαραλαμπόπουλος 11 (2), Κώττας 8, Δημάκος 8 (2), Κάλαχαν 6, Αρνέτ 2, Μόμπλεϊ 2, Μπατής, Σακελλαρίου 5, Μπαρτ 6, Σάφτενααρ 7 (1)

1140x150

logo bl

ΙΣΤΟΡΙΑ

Η ομάδα μπάσκετ του Ιωνικού ιδρύθηκε το 1965 παράλληλα με την ποδοσφαιρική ομάδα. Το πρώτο επίσημο παιχνίδι της το έδωσε στις 9 Αυγούστου 1966 στο γήπεδο του Σπόρτιγκ με αντίπαλο τον ΑΟ Ζωγράφου για το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Αθηνών – Πειραιώς.