Ο Ιωνικός Νικαίας Affidea πάλεψε για 40', αλλά τελικά υπέστη εντός έδρας ήττα από τον ισχυρό Προμηθέα (69-73) για την 15η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League.

Tα έδωσε όλα η ομάδα μας απέναντι στον περσινό φιναλιστό και φετινό δεύτερο της βαθμολογίας, Προμηθέα, αλλά λύγισε στις λεπτομέρειες και στα τελευταία λεπτά. Έτσι, το ρεκόρ του Ιωνικού υποχώρησε στο 7-8 και το αντίστοιχο των φιλοξενούμενων ανέβηκε στο 11-4.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Τζαμάλ Τζόουνς με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο Βαγγέλης Σακελλαρίου με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ. Στο ντεμπούτο του, ο Βίνσεντ Σίμπσον είχε 14 πόντους.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, η ομάδα μας βράβευσε τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη για την μεγάλη του προσφορά όσο αγωνίστηκε με την φανέλα του Ιωνικού Νικαίας Affidea.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα μας πραγματοποίησε πολύ καλό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, αφού πήρε γρήγορους πόντους από Τζόουνς και Αρνέτ για το 9-2 στο 4'. Λίγο αργότερα μάλιστα, με τρίποντο του Σακελλαρίου, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (16-5) πριν διαμορφωθεί το 16-7 της πρώτης περιόδου.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Πατρινοί ανέβασαν την άμυνά τους και πέρασαν μπροστά με 20-22. Ο Σίμπσον έδωσε σκορ στον Ιωνικό και λίγο αργότερα τον έβαλε ξανά μπροστά με 32-31. Τελικά, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σκορ 32-33 για τους φιλοξενούμενους.

Με πρωταγωνιστή τον Τζόουνς, η ομάδα μας προσπέρασε ξανά (37-36), αλλά ακολούθησε σερί 0-9 των Πατρινών. Ο Σίμπσον έβαλε δυο τρίποντα κι έδωσε... ανάσα, αλλά ο Προμηθέας ανέκτησε διαφορά που έγινε διψήφια (45-57) με σουτ του Μάντζαρη. Αυτό ήταν και το σκορ, με το οποίο έληξε η τρίτη περίοδος.

Το τελευταίαο δεκάλεπτο ξεκίνησε εντυπωσιακά για την ομάδα μας. Ένα σουτ του Σακελλαρίου έκανε την απόσταση ξανά μονοψήφια και το σερί έφτασε στο 11-0 με τον Τζόουνς για το 56-57. Ο Έλληνας γκαρντ έδωσε προβάδισμα (60-59) από τη γραμμή των βολών με 4' να απομένουν και ισοφάρισε σε 62-62 λίγο αργότερα. Ένα τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη αποδείχθηκε «ανάσα» για τους φιλοξενούμενους κι ήρθε στη συνέχεια ένα ακομη με τον Μάντζαρη. Ο ίδιος παίκτης έβαλε μια βολή, όπως και ο Τζόουνς για το 67-70, 30" πριν το φινάλε. Με ένα αυστηρό φάουλ, ο Λίποβι πήγε στη γραμμή, αλλά είχε 0/2. Η επίθεση πέρασε στην ομάδα μας και ο Δημάκος σκόραρε για το 69-70. Ο Μάντζαρης είχε ξανά 1/2 και η τελευταία επίθεση ήταν για την ομάδα μας με το σουτ του Δημάκου να σταματά στο σίδερο όμως. Κάπως έτι, η αναμέτρηση κρίθηκε οριστικά.

Τα δεκάλεπτα: 16-7, 32-33, 45-57, 69-73

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.