Με τον κόσμο στο πλευρό του, ο Ιωνικός Νικαίας Affidea επικράτησε του Άρη (72-65) για την 17η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League.

Μια νίκη-χρυσάφι για την προσπάθεια επίτευξης των στόχων του σημείωσε ο Ιωνικός που έκανε το δύο στα δύο απέναντι στον Άρη κι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 8-9 και ρίχνοντας το αντίστοιχο των κιτρινόμαυρων στο 5-12.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Δημάκος με 19 πόντους, ενώ 12 και καθοριστικά καλάθια πρόσθεσε ο Βαγγέλης Σακελλαρίου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν επιθετικό ρυθμό στο ξεκίνημα του αγώνα και το σκορ ήταν 4-6 στο 5'. Με δύο τρίποντα από Σακελλαρίου και Δημάκο, όμως, η ομάδα μας προσπέρασε καο τελικά η πρώτη περίοδος έκλεισε ισόπαλη 14-14.

Οι παίκτες του Κουταλιανού είχαν πάρει φόρα και έτρεξαν σερί 12-0 με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου για το 26-14. Πάντως, ο Άρης ανέκαμψε και κατάφερε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια (34-36).

Ένα σουτ του Σίμπσον έφερε ξανά το ματς στα ίσια (45-45) και ο Δημάκος έδωσε προβάδισμα 50-49. Εν τέλει οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ για τα τελευταία 10' με το σκορ 53-50.

Με τρίποντα από τους Μπατή και Κάλαχαν, η διαφορά ανέβηκε κι ακολούθησε ακόμη ένα του Δημάκου για το 66-57 στο 35'. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν 68-64, δύο λεπτά πριν από το τέλος, αλλά ο Σακελλαρίου έβαλε μεγάλο γκολ-φάουλ για την ανάσα. Κάπως έτσι, η ομάδα μας κατάφερε να προστατεύσει το αβαντάζ της και να φτάσει στη μεγάλη νίκη (72-65).

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-36, 53-50, 72-65

Αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.

1140x150

logo bl

ΙΣΤΟΡΙΑ

Η ομάδα μπάσκετ του Ιωνικού ιδρύθηκε το 1965 παράλληλα με την ποδοσφαιρική ομάδα. Το πρώτο επίσημο παιχνίδι της το έδωσε στις 9 Αυγούστου 1966 στο γήπεδο του Σπόρτιγκ με αντίπαλο τον ΑΟ Ζωγράφου για το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Αθηνών – Πειραιώς.