Την ήττα γνώρισε ο Ιωνικός Νικαίας Affidea στη Λάρισα (82-72) για την 18η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League.

Η ομάδα μας έχασε την επαφή με το σκορ στην τέταρτη περίοδο και υπέστη εκτός έδρας ήττα, επί θεσσαλικού εδάφους, για το πρωτάθλημα της ΕΚΟ Basket League. Έτσι, το ρεκόρ του Ιωνικού Νικαίας Affidea υποχώρησε στο 8-10 και το αντίστοιχο της Λάρισας ανέβηκε στο 7-11.

Για την ομάδα μας, από 12 πόντους σημειώσαν οι Λάκι Τζόουνς και Μπράντον Μόμπλεϊ, ενώ 11 με 9 ριμπάουντ είχε ο Άλαν Αρνέτ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι γηπεδούχοι, με πρωταγωνιστή τον Ρας, κατάφεραν να έχουν το πάνω χέρι στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν με 18-12 στο 10'. Ο Θωμάς Κώττας κατά κύριο λόγο και ο Τζόρνταν Κάλαχαν έδωσαν λύσεις στην ομάδα μας επιθετικά (26-22, στο 15') και το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 39-32.

Με μακρινά σουτ του Ρας, η διαφορά έγινε διψήφια (54-36, στο 15'), ενώ οι Μόμπλεϊ - Σακελλαρίου - Τζόουνς έβαλαν τέσσερα σερι τρίποντα για να μειώσει η ομάδα μας σε 61-52 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Χίκι έβαλε δυο καθοριστικά καλάθια για τους Θεσσαλούς που άνοιξαν τη διαφορά κι έφτασαν τελικά στη νίκη με σκορ 82-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 39-32, 61-52, 82-72

Λάρισα (Αγγέλου): Τόμας 4, Ρας 23 (6), Τσιλούλης 3 (1), Χάρις 1, Παπαντωνίου 12 (1), Γκάρετ 15 (1), Χίκι 14 (2), Χείλαρης, Μαραγκός, Σπυρόπουλος 4, Φλόιντ 6
Ιωνικός Νικαίας Affidea (Κουταλιανός): Μόμπλεϊ 12 (2), Τζόουνς 12 (1), Σακελλαρίου 8 (2), Σάφτενααρ, Σίμπσον 7 (1), Αρνέτ 11, Κατούφας, Κώττας 11, Δημάκος 2, Κάλαχαν 9 (1)

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.

1140x150

logo bl

ΙΣΤΟΡΙΑ

Η ομάδα μπάσκετ του Ιωνικού ιδρύθηκε το 1965 παράλληλα με την ποδοσφαιρική ομάδα. Το πρώτο επίσημο παιχνίδι της το έδωσε στις 9 Αυγούστου 1966 στο γήπεδο του Σπόρτιγκ με αντίπαλο τον ΑΟ Ζωγράφου για το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Αθηνών – Πειραιώς.