Για την 19η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League, ο Ιωνικός Νικαίας Affidea ηττήθηκε στην έδρα του Ηρακλή (107-75).

Η ομάδα μας παρατάχθηκε με πολλές απουσίες, λόγω τραυματισμών, στην δυνατή έδρα του Ηρακλή και γνώρισε την ήττα από την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Πλέον, το ρεκόρ του Ιωνικού Νικαίας Affidea υποχώρησε στο 8-11, ενώ την επόμενη εβδομάδα (8/3, 17.00) ακολουθεί εντός έδρας παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

Ο Βίνσεντ Σίμπσον είχε 16 πόντους, ενώ από 12 προσέθεσαν οι Βαγγέλης Σακελλαρίου και Μπράντον Μόμπλεϊ. Ντεμπούτο στην ΕΚΟ Basket League με τους πρώτους του πόντους έκανε ο Γιώργος Χατζηκυριάκος, που προέρχεται από τα τμήματα υποδομής της ομάδας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Tο ξεκίνημα περιλάμβανε αρκετά άστοχα σουτ για την ομάδα μας και ο Ηρακλής το εκμεταλλεύτηκε για να προηγηθεί 11-1 στο 5'. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα μας πίσω στο σκορ με 30-8.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δυο καλάθια του Μόμπλεϊ, αλλά η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 55-21. Το σκηνικό που είχε διαμορφωθεί δεν μεταβλήθηκε στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα μας βελτίωσε αισθητά την επιθετική της εικόνα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και η ήττα ήρθε με σκορ 107-75.

Τα δεκάλεπτα: 30-8, 55-21, 88-44, 107-75

Αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.

1140x150

logo bl

ΙΣΤΟΡΙΑ

Η ομάδα μπάσκετ του Ιωνικού ιδρύθηκε το 1965 παράλληλα με την ποδοσφαιρική ομάδα. Το πρώτο επίσημο παιχνίδι της το έδωσε στις 9 Αυγούστου 1966 στο γήπεδο του Σπόρτιγκ με αντίπαλο τον ΑΟ Ζωγράφου για το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Αθηνών – Πειραιώς.