Για την 20η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League, ο Ιωνικός Νικαίας Affidea ηττήθηκε εντός έδρας από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (65-110).

Στην 20η «στροφή» του πρωταθλήματος, η ομάδα μας φιλοξένησε στο κλειστό «Σοφία Μπεφόν» τον πρωταθλητή και πρωτοπόρο Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Τελικά, γνώρισε την ήττα και το ρεκόρ της υποχώρησε στο 8-12. Ακολουθεί το παιχνίδι με τον Κολοσσό H Hotels στην Ρόδο (14/3).

Απόντες από την αναμέτρηση ήταν για λόγους τραυματισμού οι Θωμάς Κώττας και Μάριος Μπατής και για λόγους ασθένειας ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης.

Για τον Ιωνικό Νικαίας Affidea, που έδειξε καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, ξεχώρισε ο Βίνσεντ Σίμπσον που τέλειωσε το ματς μετρώντας 22 πόντους.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, το «τριφύλλι» μπήκε με μεγάλη φόρα κι έδειξε την κλάση του ανεβάζοντας την τιμή της διαφοράς στο 32-67 με τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, που ο Ιωνικός ήταν πιο παραγωγικός, δεν θα μπορούσε να αλλάξει κάτι.

Τα δεκάλεπτα: 16-36, 32-67, 58-84, 65-110

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.

1140x150

logo bl

ΙΣΤΟΡΙΑ

Η ομάδα μπάσκετ του Ιωνικού ιδρύθηκε το 1965 παράλληλα με την ποδοσφαιρική ομάδα. Το πρώτο επίσημο παιχνίδι της το έδωσε στις 9 Αυγούστου 1966 στο γήπεδο του Σπόρτιγκ με αντίπαλο τον ΑΟ Ζωγράφου για το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας Αθηνών – Πειραιώς.