Πρόβα Σαββάτου: Ιωνικός Ν. 93 – Ιπποκράτης Κω 71

Logo fancyΤο παιχνίδι ήταν συνάντηση κορυφής. Η ώρα δύσκολη, καθώς ο αγώνας ξεκίνησε στις 13.00. Αλλά η ταξιαρχία του Μάριου Γούναρη δεν είχε σκοπό να αφήσει ερωτηματικά: Ναι είναι έτοιμος να αγωνίζεται Σάββατο στις 17.00. Την ώρα που αρχίζουν οι αγώνες της Α2 .

Ο Ιωνικός δυσκολεύτηκε βέβαια για 25 αγωνιστικά λεπτά από τον πολύ δυνατό Ιπποκράτη Κω, μια από τις καλύτερες ομάδες που αντιμετώπισε φέτος στον Πλάτωνα. Αλλά μετά βρήκε τις λύσεις, πρόσφερε θέαμα, και έδωσε την ευκαιρία στον κόσμο του να χειροκροτήσει.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ιωνικό Ν. να μπαίνει καλύτερα στο παρκέ και στα πρώτα λεπτά να δέχεται μόλις 2 πόντους, όμως η συνέχεια βρήκε τον Ιπποκράτη να ανεβάζει στροφές και με ένα επιμέρους σκορ 2-10 στα τελευταία 3’ λεπτά να κλείνει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 19-19. Ανάλογη ήταν και η εικόνα του β’δεκαλέπτου με τον Ιπποκράτη Κω να βρίσκεται ακόμα και μπροστά στο σκορ, όμως στα τελευταία λεπτά ο Ιωνικός επέβαλλε το ρυθμό του και έκλεισε το ημίχρονο στο 46-43.

Το β’ ημίχρονο βρήκε τον Ιωνικό να εφαρμόζει το αγαπημένο του παιχνίδι και σιγά σιγά να ανοίγει τη διαφορά. Βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα από τον Καράμπουλα αρχικά και τον Κανονίδη στην συνέχεια και κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων (65-54), στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου.  Το τελευταίο μέρος του αγώνα ο Ιωνικός ήταν για άλλη μια φορά απολαυστικός Βροχή από τρίποντα, με τους παίκτες του Μάριου Γούναρη να "πυροβολούν" από τα 6,75 τον Ιπποκράτη, κυριαρχία κάτω από τα δύο καλάθια με όμορφα κοψίματα και ωραία καλάθι, έδωσαν την νίκη. Η διαφορά μεγάλωσε για να φτάσει στην μέγιστη τιμή της με την λήξη και το τελικό 93-71.

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στις ακαδημίες του Ιωνικού Ν. που παρακολούθησαν τον αγώνα από την ‘δική’ τους κερκίδα, παρέα με τους μαθητές του ΕΠΑΛ “Παναγιώτης Γιαννάκης”.  Στο ημίχρονο του αγώνα βραβεύθηκε η Διευθύντρια του 1ου ΕΠΑΛ Νικαίας, κ. Πολυξένη Γεωργαντζέλη, για την πρωτοβουλία να μετονομαστεί το σχολείο σε “Παναγιώτης Γιαννάκης”, αναγνώριση της μοναδικής προσφοράς του Νικαιώτη αθλητή-προπονητή, ο οποίος ξεκίνησε τη μοναδική καριέρα του και αναδείχθηκε ως διεθνής μπασκετμπολίστας στον Ιωνικό Νικαίας, και σήμερα αποτελεί πρότυπο για όλα τα παιδιά.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ 93-71
Δεκάλεπτα : 19-19, 46-43, 65-54, 93-71
Διαιτητές : Δημόπουλος- Καρακάσης
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης) : Θ.Βασιλόπουλος, Κοντραφούρης, Κουντουράς 3 (1), Καράμπουλας 21 (3), Βουγιούκας 9, Πετροδημόπουλος 12, Χατζηκυριάκος 2, Μπατής 8 (2), Βασιλόπουλος 5 (12 ασίστ), Κατούφας 13, Κανονίδης 20 (2), Παπαδόπουλος.
Ιπποκράτης Kω (Κουλουριώτης) : Κουμπούρας 22 (3), Τρύπας 6 (2), Ονάσογλου 9 (1), Σκούφης 11 (3), Καταβαίνης 1, Ασημακόπουλος 17 (1), Λεκάκης 2, Χαρίσης 9, Τσακαλέρης, Γιουσέμογλου 1.