• 2
  • 3
Φίλτρο
  • Χρ. Ντακούλιας: «Δέλεαρ για εμάς η Α2»

ΝτακουλιαςO αρχηγός της Ομάδας μπάσκετ του Ιωνικού Νικαίας έδωσε συνέντευξη στην ιστοσελιδα basketblog.gr για την πορεία της Ομάδας στο φετεινό Πρωτάθλημα της Β Εθνικής. το ionikosbc σας παρουσιάζει όλη την συνέντευξη:

• "Ευχαριστούμε το Ηράκλειο"

IONIKOS NEO LOGOΗ επιτροπή μπάσκετ του Ιωνικού Νικαίας νοιώθει την ανάγκη να ευχαριστήσει δημόσια την ομάδα μπάσκετ του Ηρακλείου (διοικούσα επιτροπή και την τεχνική ηγεσία της ομάδας) για την άριστη φιλοξενία που παρείχαν στην Ομάδα μας κατά την παραμονή της, στην Κρήτη. Χάρη στη βοήθειά τους, η Ομάδα του Ιωνικού μπόρεσε και βρήκε ώρα για προπόνηση στο Λίντο, την προηγούμενη του αγώνα. Παράλληλα τόσο κατά την άφιξη της Ομάδας μας όσο και κατά την αναχώρηση, η διοικούσα επιτροπή του Ηρακλείου ήταν πρόθυμη να βοηθήσει σε οποιοδήποτε ζήτημα ανέκυπτε.

• «Break» στο Ηράκλειο, νίκη με 73-72

irakleio ionikos 1Τεράστιο διπλό πήρε η Ομάδα της Νίκαιας στα Δύο Αοράκια, στην προσπάθεια που κάνει για άνοδο στην Α2. Άκρως ανταγωνιστικό το Ηράκλειο που έπαιζε (ισως) το τελευταίο του χαρτί για άνοδο. Το παιχνίδι κρίθηκε, 2'' πριν το τέλος με καλάθι του Ντακούλια ενώ το Ηράκλειο δεν κατάφερε να απαντήσει με τον Αγαπιάδη από κοντά.

Η Ιωνικός πλέον έχει περάσει με νικη σε μια εδρα που δεν νίκησε κανείς, το Ηράκλειο κυνηγά την τρίτη θέση, αφου για να προσπεράσει τον Ιωνικο πρεπει να κανει 3 ηττες λιγότερες, αλλά υποδεχεται τον Αετο τον οποίο και μπορεί να προσπεράσει.

Στην Νίκαια, που παρακολουθησε διαδυκτιακα το παιχνιδι μεσω του kretaworldbasket.gr, επικρατεί ενθουσιασμός, με τους φιλους του Ιωνικού να εχουν ήδη ξεκινήσει να σκέφτονται την αποθέωση των νικητών στον προσεχή εντός έδρας αγωνα με το Περιστερι (Σαβββατο 1 Μαρτίου).

• Επιστροφή στην 2η θέση: Ιωνικός Ν. 84 - Χολαργός 59

logoΜε νίκη επι του Χολαργού συνέχισε ο Ιωνικός την πορεία του στο Πρωτάθλημα.

Η επικράτηση ήρθε  μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση στο β ημίχρονο. Το επιμέρους σκορ του ημιχρόνου ήταν 42-19, με την ποιότητα του μπάσκετ να φέρνει το χειροκρότημα των 400 και πλέον φίλων της Ομάδας που βρέθηκαν στο Κλειστο του Πλάτωνα.

Στο α ημίχρονο ο Ιωνικός θελησε να δείξει ΄βιαστικά' οτι ήταν ο άρχοντας του αγώνα. Στο πρωτο δεκάλεπτο μπήκε μπροστά, αλλά οι παίκτες νιώθοντας οτι είναι το φαβορί του αγώνα ήθελαν να κάνουν το κάτι παραπάνω για να ζεστάνουν την ατμόσφαιρα. Αποτέλεσμα 6 λάθη που δεν άφησαν την διαφορά να διευρυνθεί.

• Ατυχίες και μία άστοχη βολή έφεραν την ήττα : Aετός 97 - Ιωνικός 90

Αετος-ΙωνικοςΣε εναν σπουδαίο αγώνα μπάσκετ, ο Ιωνικός δεν καταφερε να βγει νικητής σε μια μεγάλη αγωνιστική μάχη που θα του έδινε το πλεονέκτημα στην κούρσα της ανόδου στην Α2. Η Ομάδα της Νίκαιας ηττήθηκε, απο την ατυχία, χάνοντας στα Εξάρχεια απο τον Αετό στην παράταση με 97-90, με τον κανονικό αγώνα να λήγει 82-82.

Ο Ιωνικός ήταν πολλαπλά άτυχος. Με ένα μεγάλο τρίποντο 0.30'' πριν την λήξη ο Βιδάλης, ίσως ο καλύτερος παιχτης του Ιωνικού στον αγώνα (20 πόντους με 5 τρίποντα), ισοφάρισε 82-82 και κέρδισε φαουλ μια βολή. Δυστυχώς σε μια περιπετειώδη πορεία η μπάλλα βγήκε απο το καλάθι, και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

• «Στάση Παπάγου»: Ηττα με 79-65

IONIKOS-LOGO-2012-2013Στο «Σαλούν», «καψόνια» έκαναν οι «Στρατηγοί» στην αρμάδα του Νίκου Καραγιάννη, ο οποίος γνώρισε την πρώτη του ήττα ως προπονητής του Ιωνικού, με 79-65. Ο Παπάγος δίκαια επικράτησε όντας καλύτερος και πιο διαβασμένος απ' τον Ιωνικό, καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στα αξιοσημείωτα, περισσότεροι από 100 φίλοι του Ιωνικού, οι περισσότεροι οργανωμένοι, βρέθηκαν στο κλειστό του Παπάγου, προσπαθώντας να ενθαρρύνουν την ομάδα τους.

Ο Παπάγου μπήκε από την αρχή δυνατά και έδειξε τις διαθέσεις του. Ο Ιωνικός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Αλεξίου, Βούλγαρη, Ντακούλια, Θυμνιό και Παπαϊωσήφ. Στην αρχή οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Κάπου εκεί κι ενώ το σκορ ήταν 7-7, ο Παπάγου πάτησε «γκάζι» κι έκτοτε δεν ξαναέχασε ποτέ τη διαφορά. Αρχικά με ένα γρήγορο σερί 6-0, προηγήθηκε με 13-7 και λίγο αργότερα με 16-8. Κύρια επιθετική αιχμή και καταλύτης για τη νίκη της ομάδας του Παπάγου, ο πολύπειρος Υφαντής. Απ' την άλλη ο Ιωνικός έχανα πολλές φάσεις κάτω από το καλάθι. Αποτέλεσμα 1ου δεκαλέπτου, 22-16.

• Σταύρος Φιλιππόπουλος: «Η ομάδα αυτή έχει αποδείξει ότι όσο περισσότερο χρόνο κερδίζει, τόσο πιο έτοιμη παρουσιάζεται»

FILIPOPOULOSΟ Σταύρος Φιλιππόπουλος μίλησε στο ionikosbc.gr για το παιχνίδι με το Μίλωνα, τα νέα δεδομένα με την άνοδο στην πρώτη θέση της βαθμολογίας αλλά και το επερχόμενο παιχνίδι με τον Παπάγο.

Ακόμα μία νίκη. Ένα σχόλιο για την έκβαση του παιχνιδιού;
    «Είναι μια ομάδα αξιόμαχη ο Μίλωνας. Στον πρώτο γύρο εξάλλου μας είχε κερδίσει στην παράταση, θυμόμαστε όλοι πως είχε γίνει. Αυτή τη φορά ήμασταν πιο προετοιμασμένοι. Είχαμε εντοπίσει τα ατού της αντίπαλης ομάδας. Νομίζω ότι τα πήγαμε αρκετά καλά στην άμυνα και στην επίθεση με λίγο υπομονή, ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα».

• Νίκος Καραγιάννης: «Τώρα ουσιαστικά ξεκινά το πρωτάθλημα – Χρειαζόμαστε τη συμπαράσταση του κόσμου»

KARAGIANHS1Ο προπονητής του Ιωνικού Νικαίας, Νίκος Καραγιάννης, μίλησε στο ionikosbc.gr αμέσως μετά το παιχνίδι με το Μίλωνα, για την έκβαση του αγώνα, το «αήττητό» του, το επόμενο παιχνίδι με τον Παπάγο και γενικότερα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος:

Ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά απέναντι σε έναν αντίπαλο από τον οποίο είχαμε χάσει στον πρώτο γύρο. Ένα σχόλιο για την έκβαση του παιχνιδιού.
    «Το κύριο συστατικό για την επικράτησή μας στο παιχνίδι, ήταν η άμυνά μας. Προσπαθήσαμε πάρα πολύ στην άμυνα, ήμασταν πολύ διαβασμένοι στα ατού, τα παιδιά έκαναν πάρα πολύ καλή δουλειά και γι αυτό και έγινε εύκολη η νίκη».

• Έπιασε κορυφή, 78-61 τον Μίλωνα

72692 4389597813781 1160851570 nΝίκη σημείωσε η ομάδα της Νίκαιας απέναντι στο Μίλωνα που σε συνάρτηση με το ρεπό της Λιβαδειάς, έπιασε κορυφή (μαζί με τον Παπάδο Γέρα που επικράτησε δύσκολα, εντός, του Παπάγου). Άτυπη ρεβάνς για τους Νικαιώτες σε σχέση με την έκβαση του πρώτου παιχνιδιού και πως είχε κριθεί, μπροστά σε 200 και πλέον φίλους του.

Ο Ιωνικός που παρατάχθηκε με τους Μπουρτζουκλή, Ντακούλια, Βούλγαρη, Θυμνιό και Φιλιππόπουλο, μπήκε από την αρχή συγκεντρωμένα και μετά το 5-5, στις αρχές, πάτησε «γκάζι» και δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω. Με ένα σερί, 8-0, ανέκτησε μια διαφορά την οποία και συντήρησε μέχρι το τέλος. Ο Μίλωνας προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και η αλήθεια είναι ότι το 20-11 κατάφερε και το μείωσε. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 22-18, με τον Ιωνικό να μοιράζει τους πόντους του στην επίθεση.

• Σταύρος Φιλιππόπουλος: «Είμαστε ομάδα με μεγάλο βάθος»

FILIPOPOULOSΟ Σταύρος Φιλιππόπουλος μίλησε στο ionikosbc.gr σχετικά με το παιχνίδι με τον Εργοτέλη, την προσωπική του συνεισφορά, το χαρακτήρα που δείχνει η ομάδα του Ιωνικού, το επερχόμενο παιχνίδι με το Μίλωνα και γενικότερα τη συνέχεια αλλά και για άλλα θέματα.

• Πεντοζάλη μέσα στο «Λίντο», 72-67 τον Εργοτέλη

PENTOZALHΠολύ σπουδαία νίκη εκτός έδρας πήρε ο Ιωνικός απέναντι στον Εργοτέλη, σε μια έδρα που δεν είχε και την καλύτερη προϊστορία. Οι Νικαιώτες έδειξαν μεγάλα ψυχικά αποθέματα και αν και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, αντέδρασαν και απέδρασαν με το «διπλό» που σε συνδυασμό με την ήττα της Λιβαδειάς, τους διατηρεί στη 2η θέση, σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Ο Ιωνικός παρατάχθηκε με τους Αλεξίου, Ντακούλια, Βούλγαρη, Θυμνιό και Παπαϊωσήφ. Ο Εργοτέλης πάντως έδειξε να μπαίνει καλύτερα, προηγούμενος με 9-5, με τον Ιωνικό όμως να ισορροπεί το παιχνίδι αλλά να μην καταφέρνει να προσπεράσει, ισοφαρίζοντας όμως σε 15-15 (με 2 τρίποντα του Ντακούλια). Ένα φάουλ όμως και συνάμα «τραβηγμένη» τεχνική ποινή στον Παπαϊωσήφ (3ο φάουλ) έδωσε τη δυνατότητα στον Εργοτέλη να προσπεράσει εκ νέου με 20-15. Ο Ιωνικός ισοφάρισε εκ νέου σε 22-22, με τον αρχηγό του, Χρήστο Ντακούλια, να τον «κρατάει» κυρίως στο σκορ. Η 1η περίοδος έκλεισε με τον Εργοτέλη να προηγείται με 26-24.

Στη 2η περίοδο, ο Εργοτέλης πήρε διαφορά +5π. (29-24). Ο Ιωνικός όμως αντέδρασε άμεσα και με ένα σερί 11-2 και μπροστάρηδες του Φιλιππόπουλο και Ντακούλια, προσπέρασε με 35-31. Κάπου εκεί ξεκινούσε το πρόβλημα με τα φάουλ για τον Ιωνικό όταν οι Φρουσκλιάς, Φιλιππόπουλος, Θυμνιός και Παπαϊωσήφ βρέθηκαν να έχουν 3 φάουλ στο ημίχρονο. Το συνεχές rotation στη ρακέτα και το bonus των ελεύθερων βολών που εκμεταλλεύτηκαν πλήρως με τον Καραλή οι γηπεδούχοι έφερε τον Εργοτέλη προηγούμενο με 39-38 στο ημίχρονο. Αρκετά οριακό παιχνίδι.