• 1
  • 2
  • 3

Ήττα στον Άγ. Δημήτριο με 86-74

kronos ionikosΜετά από 5 θετικά αποτελέσματα, ο ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ Barista Brothers γνώρισε την ήττα στο Μπραχάμι, συνεχίζοντας την ιδιαίτερα κακή παράδοσή του στην εν λόγω έδρα. Οι Νικαιώτες παρ’ ότι πάλεψαν, δεν είχαν το κάτι παραπάνω για να πάρουν ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα, την ώρα που ο Κρόνος έβλεπε το καλάθι σαν… «βαρέλι».

Η ομάδα του Μάριου Γούναρη ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Παναγιωταρά, Πάντσιο, Πετρόπουλο, Περσίδη και Βουγιούκα. Πολύ δυνατό το ξεκίνημα για τους Νικαιώτες με πολλή ενέργεια και καλά ποσοστά από το τρίποντο, στην αρχή, όπως επίσης πολύ καλό διάβασμα απέναντι στα επιθετικά ατού του Κρόνου. Ωστόσο, οι ισορροπίες άλλαξαν όταν ο Παναγιωταράς χρεώθηκε με 2ο φάουλ και πέρασε εκτός. Πολύ σύντομα το 6-12 έγινε 13-12. Ο Ιωνικός παρ’ ότι διάβαζε καλά τις φάσεις, δεχόμενος πολλά φάουλ, για ακόμα ένα παιχνίδι δε μπορούσε να αξιοποιήσει το μπόνους των βολών, χάνοντας αρκετές. Το παιχνίδι ήταν πλήρως ισορροπημένο με το σκορ να αποτυπώνεται στο 19-19 για το Α’ δεκάλεπτο.

Στο Β’ δεκάλεπτο, το Α και το Ω του Κρόνου ήταν ο Στραγανιώτης. Με τον Φρουσκλιά να είναι στον πάγκο για να προστατευτεί από τα φάουλ, κουβάλησε στη μεγάλη διάρκεια του δεκαλέπτου, την ομάδα, εκτελώντας τον Ιωνικό και δημιουργώντας γενικά πολλά προβλήματα. Ακόμα κι όταν κλείστηκε ο Στραγανιώτης, ο Κρόνος συνέχιζε να παίρνει πόντους απ’ όλη την ομάδα και σε «σκοτωμένες» επιθέσεις, ευστοχώντας ιδιαίτερα από το τρίποντο. Όταν ο Ιωνικός πλησίαζε σε απόσταση αναπνοής, ο Κρόνος είχε την τρόπο να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα, φθάνοντας στο 41-35 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός παρατάχθηκε με την ίδια πεντάδα που ξεκίνησε το παιχνίδι. Δυστυχώς όμως για τον Ιωνικό, εκτός από τον εκπληκτικό Στραγανιώτη είχε πλέον να αντιμετωπίσει και τον Φρουσκλιά. Σαφώς ανεβασμένος ο δεύτερος, απειλούσε από παντού, κάνοντας πραγματική θραύση. Γενικότερα ο Κρόνος μπήκε πολύ δυνατά, φλερτάροντας ουκ ολίγες φορές με τη διψήφια διαφορά. Κάπου εκεί, η απάντηση από πλευράς Ιωνικού ήταν ο Βουγιούκας, ο οποίος σκέπασε το καλάθι, κερδίζοντας παράλληλα και το 4ο φάουλ των αντίπαλων ψηλών (Ματαλλιωτάκης, Γκαϊτάσοφ). Η πίεση ωστόσο του Παπαμάρκου στα guard του Ιωνικού και τα λάθη που έκαναν εκείνα με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται στην επιθετική λειτουργία μιας ομάδας, επέφεραν βραχυκύκλωμα, με τον Ιωνικό να μη μπορεί να πλησιάσει περαιτέρω στο σκορ, με τον Κρόνο τελικά να κρατάει την υπέρ του διαφορά. 59-52 σκορ δεκαλέπτου.

Στη Δ’ περίοδο, ο Ιωνικός μπήκε πολύ δυνατά και με αντεπίθεση διαρκείας, έκανε το 61-52, 61-59. Ωστόσο, για ακόμα μία φορά ο Κρόνος είχε την απάντηση και με ένα δικό του σερί, ξέφυγε και πάλι (66-59). Μάλιστα, 6’ πριν το τέλος, ο Στραγανιώτης με πολύ μακρινό τρίποντο, έγραφε το 69-59. Ο Κρόνος ζούσε και πέθαινε με τον Στραγανιώτη. Παρ’ όλα αυτά, ο Ιωνικός έπαιξε με δύο πύργους (Βουγιούκας, Περδικάρης) και με «κοντά» guard, θέλοντας να πιέσει. Και το κατάφερε. 2 λάθη – κλεψίματα που πέτυχε εις βάρος του Κρόνου, έδωσαν πόντους στην ομάδα της Νίκαιας, μειώνοντας σε 73-69. Παρ’ όλα αυτά, ο Κρόνος, με τον Στραγανιώτη βρήκε τρόπο να κρατηθεί ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» μπήκε από τον Φρουσκλιά όπου με τρίποντο, 1’ πριν το τέλος, έγραφε το 80-72, γέρνοντας την πλάστιγγα προς τη μεριά της ομάδας του. Ο Ιωνικός δε μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 86-74.

Το σχόλιο του ionikosbc.gr

Από την αρχή της εβδομάδας, γνωρίζαμε ότι το παιχνίδι με τον Κρόνο, θα ήταν τελικός για την αντίπαλη ομάδα καθ’ ότι βρισκόταν σε κακή βαθμολογική θέση. Η ομάδα μπήκε καλά στο παιχνίδι, όμως ο αντίπαλος παρά την καλή εμφάνιση ήταν ιδιαίτερα εύστοχος κάτι που δε μπορεί να παραβλεφθεί. Λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας σε κρίσιμα σημεία ήταν εκείνα που δεν έδωσαν τη δυνατότητα στον Ιωνικό να διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη.

Το επόμενο παιχνίδι, είναι εντός έδρας με τον Φιλαθλητικό ο οποίος μετά την εντός έδρας ήττα του από το Κορωπί, θα θέλει να πάρει τη νίκη για να μη μπλέξει περαιτέρω. Συγκέντρωση και πίστη για επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα και ταμείο στο τέλος.

Κρόνος Αγ.Δημ.-Ιωνικός Νικαίας 86-74
Διαιτητές: Στρέμπας, Γρίβα
Δεκάλεπτα: 19-19, 41-35, 59-52, 86-74
Κρόνος Αγ.Δημ. (Παπαμάρκος) Μπάλας 8(2), Στραγανιώτης 23(2), Δανάς, Ξιούρας 8(2), Άρχος, Ζούκας 6, Κόης 3(1), Φρουσκλιάς 21(1), Μπέλη, Ηλιόπουλος, Γκαιντάσοβ 8, Ματαλιωτάκης 9.
Ιωνικός Ν. (Γούναρης) Βασιλόπουλος, Παναγιωταράς 17(1), Καπινιάρης 1, Παλαιοχωρίτης 4, Βουγιούκας 13, Πετρόπουλος 12(2), Περδικάρης 15, Πάντσιος 6, Περσίδης 6(2).

Επόμενος αγώνας: 26/2, 18.00