• 2
  • 3

Ιωνικάρα μου: 79-66 τα Τρίκαλα!

received 1123393587791534

Ο Ιωνικός Νικαίας πήρε ακόμη μια σπουδαία νίκη, με σκορ 79-66, απένεντι σε μία ομάδα της Α1 όπως είναι τα Τρίκαλα για το Κύπελλο Ελλάδας.

Η Oμάδα μας προηγήθηκε στο 3'00" με καλάθι του Πετροδημόπουλου. Λίγο αργότερα το ματς έγινε 11-6 (με δύο βολές και καλάθι) του Κανονίδη. Τα Τρίκαλα πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ(12-11) στο 5'30". Ο Κανονίδης με δύο εύστοχες βολές έφερε τον Ιωνικό μπροστά με 13-12. Στο 7'30" με τρίποντο του Βασιλόπουλου περάσαμε με οκτώ πόντους(21-13). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με δύο εύστοχες βολές του Καράμπουλα με σκορ 26-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ιωνικές...μηχανές πήραν μπροστά φτάνοντας τη διαφορά αρχικά στους εικοσιδύο(41-19) στο 14'30". Και λίγο πιο μετά(17'30") η υπέρ μας διαφορά εκτοξεύτηκε στους εικοσιεπτά(50-23) πόντους. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0 μείωσαν σε 53-31. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 55-33.

Ο Ιωνικός μας και στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε δυναμικά και με καλάθι του Πετροδημόπουλου στο 25'00" κάνοντας το σκορ 61-39. Η υπέρ μας διαφορά κυμαινόταν στα ίδια επίπεδα και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με ένα σερί 6-0 σε 68-51 στο τέλος της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο τα Τρίκαλα το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους δώδεκα πόντους(72-60) στο 36'00". Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Κανονίδη το σκορ έγινε 77-62 με το τελικό σκορ αγώνα να είναι 79-66.

Ο αγώνας τελείωσε με τον Κόσμο του Ιωνικού να αποθεώνει μοναδικά την Ομάδας μας.

Δεκάλεπτα: 26-15, 55-33, 68-51, 79-66
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θοδ. 2, Παλαιοχωρίτης, Κουντουράς 2, Καράμπουλας 16(1), Βουγιούκας 6, Κοντραφούρης, Κατράνης, Πετροδημόπουλος 15, Βασιλόπουλος 13(3), 12 ασ., Κανονίδης 23(3), Κατούφας 2, Παπαδόπουλος.
Τρίκαλα (Μέξας): Λούντζης 7 , Τζόουνς 24(2) , Τάταρης , Σλαφτσάκης 2 , Καλογιαννίδης , Σκουλούδης 2,  Χέιλ 12 , Φέισι 6 , Μάρεϊ Τζ. 13(1)