• 2
  • 3

Και το όνειρο συνεχίζεται...: Ιωνικός Ν. 92 - Ηρακλής 80

received 10213349633875986

Ο Ιωνικός N. κάνοντας μία καταπληκτική εμφάνιση επικράτησε του Ηρακλή με σκορ 92-80 στο Κλειστό του Πλάτωνα για το Κύπελλο Ελλάδας και πλέον αντιμετωπίζει το ΓΣ Λάρισας Φάρο στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός ξεκίνησε με ένα 4-0 με καλάθια από Καράμπουλα και Βασιλόπουλο Θοδωρή. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 13-11 και λίγο αργότερα με 17-14. Με τρίποντο ο Βασιλόπουλος ισοφάρισε σε 17-17. Ο Ηρακλής πέρασε εκ νέου με 20-17 και με 22-20. Με καλάθι του Βουγιούκα η ομάδα μας ισοφάρισε σε 22-22. Με τρίποντο του Παλαιοχωρίτη περάσαμε μπροστά με τρεις (25-22). Το δεκάλεπτο έκλεισε( 27-24) υπέρ του Ιωνικού με καλάθι του Παπαδόπουλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά την ισοπαλία (30-30) στο 13'00", ο Ιωνικός μας πήρε φόρα και στο 16'00" προηγήθηκε με 38-30 με καλάθι του Κατούφα. Η διαφορά έφτασε τους δέκα πόντους (46-36) στο 19'00" και το ημίχρονο έκλεισε με τον πιο ιδανικό τρόπο με τρίποντο του Βασιλόπουλου κάνοντας το σκορ 49-40.

Στην επανάληψη με καλάθι και φάουλ του Κανονίδη η διαφορά έφτασε στους δεκατέσσερις πόντους (54-40) και με τρίποντο του Βασιλόπουλο στο 25'00" τους δεκαπέντε (57-42). Ο Ηρακλής αντέδρασε και με ένα σερί 5-0 στο 26'00" μείωσε σε 57-47. Ο Ιωνικός όμως έχοντας σε μεγάλα κέφια στη συνέχεια του δεκαλέπτου τους Κατούφα, Πετροδημόπουλο, Βασιλόπουλο, Κανονίδη και Κουντουρά ο οποίος σκόραρε το καλάθι πριν το τέλος της περιόδου το σκορ έγινε 68-54.

Τίποτα δε σταματούσε τους παίκτες του Μάριου Γούναρη οι οποίοι συνέχιζαν ακάθεκτοι το δικό τους πάρτι εντός παρκέ. Στο 36'30 η διαφορά ήταν στους δεκαπέντε πόντους (78-63). 1'30" πριν το τέλος του παιχνιδιού το σκορ ήταν 81-67 με το τελικό σκορ παιχνιδιού να διαμορφώνει με καλάθι του ο Κανονίδης (92-80) και τους παίκτες του Ιωνικού να γνωρίζουν την αποθέωση απο τον κόσμο που για άλλη μια φορά έδωσε το βροντερο παρών στο Πλάτωνα.

Δεκάλεπτα: 27-24, 49-40,68-54, 92-80
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θοδ. 4(3ριμπ), Κοντραφούρης 2, Κουντουράς 4, Καράμπουλας 16(3), Βουγιούκας 3, Πετροδημόπουλος 3, Παλαιοχωρίτης 3(1), Μπατής, Βασιλόπουλος 20(5) με 10 ασίστ, 6 ριμπ.), Κανονίδης 25(4) και 3 ριμπ., Κατούφας 10(7 ριμπ.), Παπαδόπουλος 2(7 ριμπ.).
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 4, Αθανασούλας 18(1), Τότσιος 6, Κάτσιος, Χαριτόπουλος 15(1), Γκαγκαλούδης 14, Γιαννακίδης 5(1), Μπουμπαλο 9, Καλαϊτζίδης 3.