• 2
  • 3

Με...100άρα: Iωνικός Ν. 113- ΑΕΝΚ 97

received 1137307999733426

Ο Ιωνικός Ν. ξεκίνησε τους εντός έδρας αγώνες του στο πρωτάθλημα με...100άρα! Επικράτησε επί της Α.Ε.Ν.Κ με σκορ 113-97 για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος συνεχίζοντας έτσι τις νικηφόρες εμφανίσεις του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός Νικαίας προηγήθηκε με 5-4 με τρίποντο του Βασιλόπουλου στο 2'00". Με τρίποντα από τους Καράμπουλα και Κανονίδη το σκορ έγινε 11-9 στο 4'00". Στο 5'00" είχαμε ισοπαλία στο ματς (12-12) αλλά με λέι απ του Μπατή μετά από ασίστ του Καράμπουλα η ομάδα μας πέρασε μπροστά με 14-12. Λίγο αργότερα με καλάθι του Πετροδημόπουλου περάσαμε μπροστά με τέσσερις πόντους (26-22). Το σκορ ημιχρόνου διαμόρφωσαν με τρίποντό τους οι φιλοξενούμενοι (26-25 υπέρ του Ιωνικού μας).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με πέντε συνεχόμενους πόντους του Βασιλόπουλου το σκορ έγινε 31-27. Στο 14'00" η υπέρ μας διαφορά έφτασε τους δέκα πόντους(44-34). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τρίποντο στους επτά (44-37) αλλά ο Κανονίδης απάντησε επίσης με τρίποντο κάνοντας το σκορ 47-37. Ο Βασιλόπουλος με καλάθι του έκανε το σκορ 49-39. Η Α.Ε.Ν.Κ όμως με ένα σερί 8-0 μείωσαν στους δύο πόντους (49-47). Με τους Κατούφα, Καράμπουλα και Κανονίδη να σκοράρουν στα τελευταία λεπτά έφεραν τον Ιωνικό μας μπροστά με 60-52 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη με καλάθι του Πετροδημόπουλου περάσαμε και πάλι με δέκα πόντους(62-52). Στο 23'00" με καλάθι και φάουλ του Καράμπουλα σκορ έγινε 70-54. Η υπέρ μας διαφορά έφτασε και τους δεκαοκτώ πόντους (72-54) στο 24'00". Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και με ένα σερί 18-6 μείωσαν σε 78-72 48" πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες μας και πάλι πήραν... μπρος και πέρασαν μπροστά με δεκατρείς πόντους(85-72) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ιωνικός  δεν έδειξε σε κανένα σημείο να απειλείται. Η υπέρ μας διαφορά ήταν σταθερή και έτσι ήρθε και η πρώτη...κατοστάρα με καλάθι του Καράμπουλα (101-85). Με τρίποντο του Βασιλόπουλου το σκορ έγινε 104-87 και λίγο αργότερα το τελικό σκορ του παιχνιδιού (113-97)

Δεκάλεπτα: 26-25, 60-52, 85-72, 113-97
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θ.,Καράμπουλας 20(1), Βουγιούκας 10, Πετροδημόπουλος 6(11 ριμπ.), Μπατής 7(1), Κανονίδης 27(2), Κατούφας 15(1) με 6 ριμπ. Βασιλόπουλος 28(5) και 8 ασίστ, Κοντραφούρης, Κουντουράς, Χατζηκυριάκος, Παπαδόπουλος
Α.Ε.Ν.Κ (Λιόγας): Καμαριανός 5, Μοσχοβίτης 29(2), Κεφαλάς 8(2), Μαρίνος 7(1), Μανούσος, Ντουζίδης 18(4), Χαϊκάλης 2, Χατζηνικόλας 5, Κωνσταντακόπουλος, Αλετράς 2, Πρέκας 2, Ψαρόπουλος 18(1).