• 2
  • 3

Σημαντική εκτός έδρας νίκη (70-61) στην Κω

IMG 20170908 121505 422

Ο Ιωνικός Νικαίας πήρε μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον Ιπποκράτη στην Κω με σκορ 70-61 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Παρότι η Oμάδα του Ιωνικού Ν. πήρε μια διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε και τους είκοσι πόντους στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ο αντίπαλος αντέδρασε. Όμως, η ποιότητα των παικτών του Μάριου Γούναρη φάνηκε και πάλι με αποτέλεσμα να μην αφήσουν το περιθώριο στους γηπεδούχους να τους στερήσουν τη νίκη.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με πέντε συνεχόμενους πόντους του Καράμπουλα το σκορ έγινε 5-0 υπέρ του Ιωνικού μας. Με τρίποντο του Κανονίδη το σκορ έγινε 8-2 υπέρ μας στο 2'30". Στη συνέχεια και με τρίποντο του Μπατή (τρίτο συνεχόμενο για την ομάδα μας)περάσαμε μπροστά με 11-2 στο 4'00". Στο 6'00" με τρίποντο του Καράμπουλα φτάσαμε τη διαφορά στους δέκα πόντους(14-4). Με τρίποντο του Βασιλόπουλου περάσαμε με 17-4, συνεχίζοντας το εκπληκτικό μας ποσοστό έξω από τα 6,75. Ο Πετροδημόπουλος έκανε λίγο αργότερα το 21-8 και ο Κατούφας με βολή του διαμόρφωσε το σκορ (22-10 υπέρ του Ιωνικού) της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιπποκράτης με ένα σερί 8-0 μείωσε σε 22-18. Η ομάδα μας με τη σειρά της απάντησε και με ένα σερί 9-0 πέρασε με 31-18. Με καλάθι και φάουλ του Κανονίδη και με καλάθι του Καράμπουλα ο Ιωνικός μας έφτασε την υπέρ του διαφορά στους δεκαπέντε πόντους (36-21) στο 18'00". Ο Καράμπουλας με καλάθι του έκλεισε το ημίχρονο με 38-24 υπέρ της ομάδας μας.

Στην επανάληψη με καλάθια από τους Πετροδημόπουλο και Κανονίδη η υπέρ μας διαφορά έφτασε τους δεκαοκτώ πόντους(24-42) και στην επόμενη φάση με καλάθι του Βασιλόπουλου έφτασε τους είκοσι(24-44). Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και με ένα σερί 15-0 μείωσαν στους πέντε πόντους(49-44) στο 29'00". Με τους Βασιλόπουλο και Μπατή να σκοράρουν ο Ιωνικός μας έκλεισε την τρίτη περίοδο με σκορ 52-46 υπέρ του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ ο Ιπποκράτης μείωσε στους τέσσερις πόντους (52-48) ο Κανονίδης με τρίποντό του έφερε την ομάδα μας μπροστά με 55-48 στο 32'00". Ο αντίπαλος όμως αντιστεκόταν μειώνοντας στους τρεις πόντους (58-55). Όμως και πάλι ο Κανονίδης ήταν...εκεί και με τρίποντό του έκανε το σκορ 61-55 στο 36'30". Σε δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Καράμπουλα ο Ιωνικός μας προηγήθηκε με διψήφια και πάλι διαφορά (65-55) 1'19" πριν το τέλος της αναμέτρησης και κάπου εκεί έληξε ουσιαστικά και το παιχνίδι. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 70-61.

Δεκάλεπτα: 10-22, 24-38, 46-52, 61-70
Ιπποκράτης (Κουλουριώτης): Καραθωμάς, Τρύπας 3(1), Ονάσογλου 19(4) , Σκούφης 8(1) , Κουμπούρας 10, Παπαδημητρίου 6(2), Λεκάκης, Χαρίσης 11 , Ασημακόπουλος 3 , Τσακαλέρης 2, Γερογιαννης, Καταβλίνης
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θ.,Καράμπουλας 24(2) , Βουγιούκας, Κατράνης, Πετροδημόπουλος 4 , Μπατής 5(1) , Κανονίδης 22(5) , Κατούφας 4 , Βασιλόπουλος 11(2), Κοντραφούρης, Κουντουράς, Παπαδόπουλος