• 2
  • 3

Νίκη (85-74) επί του Ίκαρου Ν. Σμύρνης

Iωνικος Ικαρος

Ο Ιωνικός Νικαίας επικράτησε με σκορ 85-74 επί του Ίκαρου Νέας Σμύρνης για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Ιωνικού έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους μην αφήνοντας τον αντίπαλο να αντιδράσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού συνεχίζοντας το αήττητο σερί του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός μας ξεκινώντας με τους Βασιλόπουλο, Κουντουρά, Καράμπουλα, Κανονίδη και Πετροδημόπουλο προηγήθηκε στο 3'00" με 5-0. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-2 πλησίασαν στον πόντο (7-6). Με τον Κανονίδη να είναι ο βασικός επιθετικός μοχλός της ομάδας μας στο διάστημα αυτό κλείσαμε την περίοδο προηγούμενοι με 17-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιωνικός μας άρχισε να παίρνει μία διαφορά ασφαλείας την οποία στο τέλος του ημιχρόνου τη διεύρυνε. Αρχικά στο 12' προηγηθήκαμε με 24-15 με λύσεις από τον Άλεξ Βουγιούκα. Λίγο αργότερα(14'00") με τρίποντο του Βασιλόπουλου ο Ιωνικός διεύρυνε την διαφορά στους 12 πόντους (27-15). Με συνοχόμενα τρίποντα από τους παίκτες του Ιωνικού Ν. η διαφορά εκτοξεύθηκε στους δεκαεννιά πόντους (36-17) στο 17". Το ημίχρονο βρήκε τον Ιωνικό μας μπροστά με 20 πόντους (44-24).

Στην επανάληψη ο Ιωνικός μας συνέχισε να προηγείται με μεγάλη διαφορά κάνοντας το 53-32 στο 25'00". Δεν άλλαξε κάτι έως το τέλος του δεκαλέπτου όπου η ομάδα μας προηγήθηκε με 68-43.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα. Στο 35'00" προηγηθήκαμε με δεκαεπτά πόντους(77-60) και στο 38'00" με 82-68. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν είναι να μειώσουν τη διαφορά στο τέλος του παιχνιδιού με το 85-74 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 17-12, 44-24, 68-43, 85-74
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Καράμπουλας 13(1) , Βουγιούκας 10, Πετροδημόπουλος 5 , Μπατής 5(1) , Κανονίδης 17(2) , Κατούφας 17(1) , Βασιλόπουλος 6(1), Κοντραφούρης, Κουντουράς 6(2), Παπαδόπουλος 6(2), Λεκάκης, Παλαιοχωρίτης.
Synergy Ίκαρος Νέας Σμύρνης (Παπαδάτος Αλ.) Πασπαλάς , Μελισσουργός 2 ,Βελιζιώτης 9(3) ,Γραμματικός 23(4) ,Σπυρόπουλος 4 ,Βούζας 11(1) ,Λάβαρης 7(1), Δορκοφίκης 10 ,Μιχαλόπουλος 8 , Δαρμογιάννης ,Ζούκας, Ανέστης.