• 2
  • 3

Με τον Κόσμο μας: Ελευσίνα 86-Ιωνικός 96

received 1149188025212090

Ο Ιωνικός Ν. επικράτησε με σκορ 96-86 στην εκτός έδρας αναμέτρηση επί του Πανελευσινιακού για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Oμάδα μας που είχε στο πλευρό της για ακόμη μία φορά το μοναδικό της κόσμο κέρδισε και στην Ελευσίνα συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί της στο πρωτάθλημα.

Στην αρχή του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 όμως η ομάδα μας αντέδρασε και με καλάθι του Κατούφα στο 3'00 πέρασε μπροστά με 7-5. Με καλάθι και φάουλ του Καράμπουλα ο Ιωνικός μας πέρασε με 10-5 στο 4'30". Με βολές του Βασιλόπουλου προηγηθήκαμε με 16-11 και λίγο αργότερα με καλάθια από τον Καράμπουλα με 22-19. Το δεκάλεπτο διαμόρφωσε με καλάθι του ο Κανονίδης βρίσκοντας τον Ιωνικό μας μπροστά με 24-19.

Στη δεύτερη περίοδο με τρίποντο και φάουλ του Φ. Βασιλόπουλου το σκορ έγινε 28-21. Με τους Βουγιούκα και Κανονίδη να σκοράρουν περάσαμε μπροστά με 32-23 στο 12'00". Με τρεις βολές του Θ. Βασιλόπουλου το σκορ έγινε 35-26 στο 13'00". Η Oμάδα μας πήρε...φόρα και με τον Κανονίδη να σκοράρει επτά συνεχόμενους πόντους ο Ιωνικός μας προηγήθηκε με 42-30 στο 15'00". Οι παίκτες του Ιωνικού συνέχισαν να είναι εύστοχοι κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 53-37, ύστερα από τρεις εύστοχες βολές του Παλαιοχωρίτη.

Στην επανάληψη με καλάθι του Κανονίδη η διαφορά  υπερ του Ιωνικού Ν. έφτασε τους είκοσι (57-37) πόντους στο 21'00". Οι γηπεδούχοι κάνοντας ένα σερί 8-0 μείωσαν σε 57-45 στο 23'30". Με καλάθι και φάουλ του Κανονίδη στο 25'30" το σκορ έγινε 66-50. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Κατούφα περάσαμε μπροστά με 71-51 και με καλάθι του ίδιου παίκτη διαμορφώθηκε το σκορ(74-55) το τρίτου δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και οι αντίπαλοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν είναι να μειώσουν στους επτά πόντους (83-90) λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού με το τελικό σκορ του αγώνα (96-86) να βρίσκει τον Ιωνικό N. μπροστά με 10 πόντους παίρνοντας ακόμη μία σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-24, 37-53, 55-74, 86-96
Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 4, Νικολακόπουλος 16(3), Κελαϊδής 19(4), Ηλιάδης 1, Ζούμπος 5(1), Τζιάλλας 15, Στέφος 13(1), Δούκας 7, Ματζιώρης 6(1)
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θοδ. 3, Κουντουράς 3, Καράμπουλας 26(3), Βουγιούκας 4, Πετροδημόπουλος 6, Παλαιοχωρίτης 6(1), Βασιλόπουλος 9(2), Κανονίδης 27(2), Χατζηκυριάκος, Κοντραφούρης, Κατούφας 12(1), Παπαδόπουλος