• 1
  • 2
  • 3

Μπορεί και στα δύσκολα: Κόρινθος 44 - Ιωνικός Ν. 54

Κορινθος ΙωνικόςΑπέδειξε ότι μπορεί και στα δύσκολα ο πρωτοπόρος Ιωνικός Νικαίας, καθώς πέρασε αλώβητος από την ‘σκληρή΄ έδρα της Κορίνθου, φτάνοντας στην 13η νίκη σε 14 αγώνες για το Πρωτάθλημα της Β Εθνικής.

Σίγουρα λίγοι περίμεναν να παρακολουθήσουνε έναν αγώνα στον οποίο σημειώθηκαν λιγότεροι από 100 πόντοι συνολικά. Αλλά οι δύο ομάδες αφοσιώθηκαν στην άμυνα, ενώ ήταν χαρακτηριστικά άστοχες και νευρικές επιθετικά.

Η νίκη πανηγυρίστηκε με τους φίλους του Ιωνικού που βρέθηκαν στην Κόρινθο, και συμπαραστάθηκαν στην Ομάδα σε όλη την διάρκεια του – μέτριου ποιοτικά – αγώνα, συμβάλλοντας και αυτοί με τον τρόπο τους στην επιτυχία.

Η νίκη ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Ιωνικός με καλή άμυνα κατάφερε να κρύψει την άσχημη μέρα στην οποία βρέθηκε επιθετικά. Η Ομάδα μας κάλυψε αρχικά το -5, και στην συνέχεια βρήκε επιθετικές λύσεις, ενώ περιόρισε την Κόρινθο σε 16 (!!) συνολικά πόντους και στα δύο δεκάλεπτα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο χρειάστηκαν οκτώ αγωνιστικά λεπτά για να φτάσει μια ομάδα τους 10 πόντους – καθώς η αστοχία ήταν ασυνήθιστη ακόμα και σε εύκολες στιγμές. Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου ο Ιωνικός προηγήθηκε με 3-0 με τρίποντο του Κουντουρά. Η Κόρινθος ισοφάρισε σε 3-3 στο 3' 30" όμως με τρεις συνεχόμενες βολές του Καράμπουλα η Ομάδα μας πέρασε μπροστά με 6-3. Οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και με σερί 4-0 προηγήθηκαν με 7-4 στο 7'00". Με καλάθι του Καράμπουλα στο 9' 00" ο Ιωνικός ισοφάρισε σε 10-10. Το δεκάλεπτο βρήκε μπροστά την Κόρινθο με ένα πόντο (13-12).

Το σκηνικό συνεχίσθηκε και στο β’ δεκάλεπτο, με τον Ιωνικό να ψάχνει διαρκώς την πεντάδα που θα δώσει το έξτρα. Με καλάθι του Βουγιούκα στο 13'00" ο Ιωνικός μας ισοφάρισε σε 16-16, ενώ με τρίποντο του Θοδωρή Βασιλόπουλου στην επόμενη φάση πέρασε μπροστά με 19-16. Στο 15'00" η Κόρινθος πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ με 20-19. Όμως η δυστοκία του Ιωνικού  συνεχίσθηκε με την Κόρινθο να παίρνει την μεγαλύτερη διαφορά (+5 πόντοι) λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα.

Ο Ιωνικός μπήκε αποφασισμένος στο β ημίχρονο. Αφού κάλυψε γρήγορα την διαφορά, πέρασε μπροστά στο σκορ 32-33, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ως την λήξη του δεκαλέπτου (38-38). Στο 23'00" με τρίποντο του Κουντουρά μειώσαμε σε 32-28, στο 24'00" πλησίασε στον πόντο (32-31) και με καλάθι του Κανονίδη πέρασε μπροστα στο σκορ με 33-32 στο 26'00". Στο 27'30" είχαμε εκ νέου ισοπαλία στο ματς( 35-35). Στο 28'00" η Κόρινθος πέρασε μπροστά με τρίποντο κάνοντας το σκορ 38-35. Με καλάθι του Πετροδημόπουλου στη λήξη της περιόδου το σκορ ήταν ισόπαλο (38-38).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους πρωτοπόρους του Πρωταθλήματος. Ο Ιωνικός έπαιξε εκπληκτική άμυνα, δέχθηκε μόνο 6 πόντους συνολικά, εκμεταλλεύτηκε και την κούραση της Κορίνθου που έπαιξε δυνατά στην άμυνα, χτίζοντας σιγά-σιγά μια διαφορά. Αρχικά με τρίποντο του Κουντουρά το σκορ έγινε 41-40 υπέρ της Ομάδας Το σκορ πήγε στο +4 (40-44) στο 36, στο +6 (43-49) στο 38, πριν φτάσουμε στο τελικό +10 (44-54).

Να σημειωθεί ότι στο β ημίχρονο δεν αγωνίσθηκε για τον Ιωνικό Ν. ο Μπάτης, που ένιωσε ενοχλήσεις στην διάρκεια της συμμετοχής του στο α ημίχρονο - ενώ με ενοχλήσεις αγωνίσθηκαν οι Βασιλόπουλος Φ. και Κουντουράς.

Δεκάλεπτα: 13-12, 28-23, 38-38, 44-54
Κόρινθος (Νικητόπουλος), Πράτης, Κατσαμάκης 6(1) Σακελλαράκης, Μακρής 12(1), Κεφαλάς 12 (2), Σταυριανόπουλος, Γεωργούλης, Αντωνόπουλος 4,  Σκόρδας 6,Γιανναλέτσος 4(1).
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θ. 7(1), Κοντραφούρης, Κουντουράς 9(3), Καράμπουλας 11(1), Βουγιούκας 6, Πετροδημόπουλος 6, Παλαιοχωρίτης,
Μπατής 2, Βασιλόπουλος Φ. 1, Κανονίδης 8, Κατούφας 4, Χατζηκυριάκος.