• 1
  • 2
  • 3

Νίκη και Πρωταθλητές Χειμώνα: Ιωνικός Ν. 81 - Πρωτέας Β. 36

received 1201276230003269Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε ο Ιωνικός Ν. τον Α γύρο του Πρωτάθληματος Β Εθνικής. Παίζοντας όμορφο μπάσκετ, πρόσφερε θέαμα στους 800 και πλέον φίλους του μπάσκετ που βρέθηκαν στον Πλάτωνα, και έφτασε, μέσα σε απωθέωση στην 14η νίκη σε 15 αγώνες.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η ταξιαρχία του Μάριου Γούναρη έδειξε τις διαθέσεις της μπαίνοντας πολύ δυναμικά στο ματς. Αρχικά προηγηθήκαμε με 6-2 αλλά στο 4'30" ο Πρωτέας ισοφάρισε σε 8-8. Από εκεί και πέρα ο Ιωνικός μας κάνοντας ένα σερί 9-2 έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 17-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την άμυνα του Ιωνικού μας να παραμένει συγκεντρωμένη το σκορ άρχισε να παίρνει διαστάσεις.

Με τρίποντο του Παλαιοχωρίτη στο 12'30" φτάσαμε την υπέρ μας διαφορά στους δώδεκα πόντους (22-10). Λίγο αργότερα (14' 30") με καλάθι και φάουλ του Βουγιούκα - ο οποίος είχε και 4 κοψιίματα - η διαφορά έφτασε τους δεκαεπτά (27-10) πόντους, ενώ αξίζει να σημειωθεί και η πολύ καλή παρουσία του Κοντραφούρη στο συγκεκριμένο διάστημα. Με βολές του Κατούφα το σκορ έγινε 29-10 στο 17'00". Και το ημίχρονο βρήκε τον Ιωνικό μας μπροστά με 33-14.

Στην επανάληψη ο Ιωνικός μας διεύρυνε την υπέρ του διαφορά, με ιδιαίτερα καλό μπάσκετ που χειροκροτήθηκε απο τους φιλάθλους.  Η συνέχεια του αγώνα απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, και όλοι επικεντρώθηκαν στις ωραίες φάσεις, τα κοψίματα, τα καλάθια και τους αιφνιδιασμούς του Ιωνικού.  Στα ιδιαίτερα του σημερινού αγώνα η στιγμή της εισόδου στο ματς του νεαρού μας παίκτη, Γιώργου Χατζηκυριάκου, στην μέση του γ' δεκαλέπτου δημιούργησε μια απίστευτη ατμόσφαιρα με όλο το γήπεδο να χειροκροτεί.

Από εκεί και πέρα και έως το τέλος της αναμέτρησης, η Ομάδα μας αγωνιζόμενη για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα με τους νεαρούς της παίκτες πήρε τη νίκη με το ευρύ σκορ 81-36 και ανακηρύχθηκε και τυπικά Πρωταθλήτρια Χειμώνα - καθώς μαθηματικά είχε τον συγκεκριμένο τίτλο απο την 11η αγωνιστική.

Δεκάλεπτα: 17-10, 33-14, 59-25, 81-36
Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βουγιούκας 13(10 ριμπ., 4 κοψ.) Παλαιοχωρίτης 13(4), Βασιλόπουλος Θ., Χατζηκυριάκος, Κοντραφούρης 4 , Καράμπουλας 11(1) , Μπατής, Πετροδημόπουλος 6, Κανονίδης 16, Κουντουράς 7(1), Κατούφας 11(1).
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Αγγελόπουλος 7(1), Ματαλιωτάκης 4, Λάτσης 3(1), Παπάδης 3, Ματσαγγός 2, Αθηνιώτης, Κρανιάς, Τοπάλλι 5(1), Βαρδαβάς 4, Μόρφης 3, Καματερός 5.