• 2
  • 3

Με...100 και πάλι: Ιωνικός Ν. 101 - Ερυθραία 72

received 1206110099519882

Με '100'  έτρεχε το εξπρές του Ιωνικού Νικαίας στην πρεμιέρα του β γύρου του Πρωταθλήματος. Το ντέρμπυ με την Ερυθραία ήταν ΄ντερμπυ' μόνο στα χαρτιά, καθώς η ταξιαρχία του Μάριου Γούναρη  πήρε μια εύκολη νίκη με σκορ 101-72 απέναντι στον Πανερυθραϊκό, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο Κλειστό του "Πλάτωνα" - σε μια γιορτινή μέρα, που ξεκίνησε με την δέσμευση της δημοτικής αρχής της Πόλης οτι ο Ιωνικός Ν. όταν θα βρέθει στην Α1 θα αγωνίζεται στο "δικό του" γήπεδο,

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε την δική του ομορφιά, με τους παίκτες του Ιωνικού να παίζουν ωραίο μπάσκετ τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. Η διαφορά άρχισε να διευρύνεται, και έμεινε να ικανοποιηθεί το σύνθημα της εξέδρας "Ρίξε άλλη μια 100αρα- Ιωνικάρα, Iωνικάρα" ζητούσαν οι φίλοι του Ιωνικού Ν.. Οι παίκτες μας έβγαλαν την απαιτούμενη ενέργεια, και έφτασαν στον στόχο. Τελικό σκορ του αγώνα 101-72, με τους φιλάθλους να γίνονται ένα με τους παίκτες. 15-1. Το εξπρές της Νίκαιας συνεχίζει την πορεία του.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε δυνατά, και στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 5-0 στο 2'00". Με ένα σερί 6-0 ο Πανερυθραϊκός πέρασε μπροστα με 6-5, και τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται για λίγο στο σκόρ. Με καλάθι του Κανονίδη στο 3'00" περάσαμε μπροστά με 7-6, ενώ λίγο αργότερα (5'00") με καλάθι του Καράμπουλα το σκορ έγινε 11-10.

Με τρίποντο του Παλαιοχωρίτη στο 6'00" το σκόρ έφτασε στο +4 (16-12).  Εκεί ο Ιωνικός είχε πολλά παράπονα για τις επιλογές των διαιτητών, τα σφυρίγματα των οποίων εκνεύρισαν παίκτες, τεχνική ηγεσία και τον κόσμο στις εξέδρες.  Ο Πανερυθραϊκός με τις βολές τεχνικών ποινών έμεινε στο παιχνίδι, αλλά δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Κατούφα το σκορ έγινε 20-18 υπέρ της Ομάδας μας στο 7'30". Λίγο πριν το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (28-28). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα μας με ένα πόντο μπροστά (29-28).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιωνικός άρχισε να επιταχύνει: Με την μπάλα να φτάνει κοντά στο καλάθι, ο Ιωνικός μας προηγήθηκε αρχικά με 35-30 στο 13'00" και στην επόμενη φάση με καλάθι του Πετροδημόπουλου με 37-30. Στο 15'00" με καλάθι του Βουγιούκα το σκορ έγινε 42-35. Οι ψηλοί του Ιωνικού είχαν αναλάβει δράση, δημιουργώντας και ωραίες άμυνες, με κοψίματα σουτ των αντιπάλων. Στο 17'00"  με βολή του Βασιλόπουλου, ο οποίος επέστρεψε από την απουσία του λόγω τραυματισμού στην προηγούμενη αγωνιστική, η Ομάδα μας προηγήθηκε με 47-40. Στο 18'00" με καλάθι του Κατούφα το σκορ έγινε 49-40. Με βολές και πάλι από τον Κατούφα περάσαμε μπροστά με 53-40 στο 18'30". Το ημίχρονο βρήκε τον Ιωνικό Ν. να προηγείται με + 11 (53-42), και την αίσθηση ότι το 'νερό είχε μπει στο αυλάκι'.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Βασιλόπουλου το σκορ έγινε 59-44 υπέρ του Ιωνικού μας. Καλές άμυνες, έδιναν πλέον την δυνατότητα στον Ιωνικό να τρέξει και να επιβάλει το παιχνίδι του. Με τον Κανονίδη να σκοράρει, στο 24'00" έγινε το 61-44. Οι φιλοξενούμενοι επωφελήθηκαν την χαλάρωση αι με ένα σερί 8-0 μείωσαν σε 61-52 στο 25'00". Αλλά ο Ιωνικός δεν ήταν διατεθειμένος να δώσει δικαιώματα: Με καλάθι και φάουλ του Κανονίδη στο 26'00" προηγηθήκαμε με 64-52. Το κλείσιμο της τρίτης περιόδου βρήκε την Ομάδα μας μπροστά με 72-56.

Δεκάλεπτα: 29-28, 53-42, 72-56, 101-72

Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θοδ. 6 ,Κοντραφούρης,Κουντουράς 3(1) , Καράμπουλας 21(1), Βουγιούκας 12, Πετροδημόπουλος 4, Παλαιοχωρίτης 9(2),
Μπατής 2, Βασιλόπουλος 4(1)(8 ασ.), Κανονίδης 20(1) , Κατούφας 16, Χατζηκυριάκος 4.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Σκάνδαλος 16, Τσακίρης 6(1), Καλλανιώτης 7(2), Αντωνίου 3(1), Σταθόπουλος 4 , Δερμιτζάκης 2, Μακρόπουλος 4, Δέλλιος 12, Στεργίου 10(1), Κωνσταντινόπουλος, Τσικόπουλος, Λεπούρης.